top of page

Blog

Czy pH żołądka może mieć wpływ na Twoje samopoczucie ?

  • weronikasmo
  • 30 lip 2016
  • 4 minut(y) czytania

Czy czujesz się zmęczony byciem zmęczonym, czy brak Ci wystarczająco energii aby przetrwać produktywnie dzień ? A może odczuwasz nagłe spadki energii lub tzw. mgłę umysłową w trakcie trwania której nie możesz jasno i klarownie myśleć czy wykonywać swoją pracę, lub cierpisz na wzdęcia lub inne problemy trawienne?

Obecnie często słyszy się pojęcie zespołu przewlekłego zmęczenia. Coraz więcej osób w różnym przedziale wiekowym uskarża się na chroniczny brak energii i zmęczenie, które utrudnia codzienne życie lub w dużej mierze obniża jego jakość. Co to tak właściwie jest? I czy może nie jest to tylko symptom głębszego problemu związanego z szybkim trybem życia i ubogą dietą.

Zespół przewlekłego zmęczenia jest przez jednych tłumaczony jako skutek ogólnego niedożywienia organizmu. Hipoteza ta powstała na podstawie wyników badań chorych, u których wykryto duże niedobory poszczególnych aminokwasów a wiec białek, gdzie po ich odpowiedniej suplementacji odżywkami białkowymi wszyscy badani notowali sporą poprawę stanu zdrowia . Jedna rzecz pozostaje jednak zastanawiająca, jak to jest możliwe, że w obecnych czasach gdzie konsumpcja białka oscyluje nawet w granicach 300% dziennego zapotrzebowania mogą występować niedobory?

I tutaj pojawia się całkiem logiczne wyjaśnienie, a mianowicie do strawienia białka potrzebujemy po pierwsze silnie kwaśnego środowiska w żołądku, a po drugie odpowiednich enzymów, czego osłabiony organizm nie jest w stanie wystarczająco dobrze produkować. W wyniku tego nie jesteśmy w stanie strawić tego co jemy, co przekłada się z kolei na ilość przyswojonego białka. Ponadto zjedzony posiłek białkowy może zalegać niekiedy godzinami w naszym żołądku. I co teraz tak naprawdę się dzieje? Zapewne wybierzemy się do lekarza lub nauczymy się z tym żyć, przyzwyczajając się na tyle do tego stanu ,że powoli zaczynamy zapominać jak to jest czuć się dobrze i nie mieć problemów trawiennych, przechodząc z tym do porządku dziennego. A lekarz zapewne zdiagnozuje u nas nadkwasotę i przepisze na to schorzenie leki, co w rzeczywistości spowoduje jeszcze większe problemy. Musimy wziąć poprawkę na fakt jak obecnie funkcjonują firmy farmaceutyczne, które przeznaczają ogromne kwoty na promocje i sprzedaż swoich produktów, które w rzeczywistości tylko pogarszają stan chorego.

Dlaczego tak wielu lekarzy popełnia błąd i diagnozuje refluks. Odpowiedz jest prosta, ponieważ objawy zakwaszenia i niedokwaszenia są właściwie takie same.

Wielu ludzi stosując się do zaleceń lekarza zaczyna stosować leki zobojętniające sok żołądkowy co w wielu przypadkach okazuje się być błędem, a nawet jest wręcz niebezpieczne, gdyż powoduje wyłącznie żołądka na 24 h oraz ubytek wapnia w kościach, w ilościach od 130-300 mg oraz obniżenia poziomu witaminy B12. Co gorsza środki te zawierają w składzie aluminium, które odkładają się w nerkach i mózgu

Gdy nas żołądek ma prawidłowy poziom kwasu, to jest w stanie rozłożyć i zneutralizować żywność która spożywamy, jednak gdy owego kwasu jest za mało, to chemia zawarta w żywności może prowadzić nawet do poważnych chorób. W żołądku trawią się przede wszystkim białka. Tłuszcze, trawią się w jelitach. Zadaniem kwasu solnego jest rozdrobnienie białek, tak aby jelita absorbowały z zjedzonego pokarmu potrzebne substancje odżywcze.

Gdy pH jest za wysokie lub za niskie , to zaczynają się problemy.

Czynnikami sprzyjającymi niskiemu pH w żołądku są między innymi: spożywanie alkoholu, leków zobojętniających, antybiotyki, narkotyki, papierosy, uboga dieta, wegetarianizm, a także długotrwały stres.

Sok żołądkowy to głównie kwas solny, woda, pepsyna, chymozyna.

pH w żołądku powinno mieścić się w przedziale 1-2.5. Gdy jest wyższe to pojawiają się problemy, a gdy osiąga poziom 5 to nie trawimy białka, które zalega godzinami w naszym żołądku, ponad to nie wytworzy się pepsyna. W przypadku 7 nasz żołądek jest wyłączony z trawienia. pH 7 to woda.

Bez kwaśnego środowiska w żołądku i sprawnego układu trawiennego nie przyswajamy witamin z grupy B, jak i również wapnia, magnezu, cynku, żelaza i wielu innych. Niezbędne do przyswajania białka są tutaj cynk i witaminy z gr. B. Tak więc pojawiają się ogromne niedobory, które z kolei prowadzą do osłabienia i zmęczenia. Inne objawy to pękające słabe paznokcie, mocne mrużenie oczu w słońcu oraz ślepota zmierzchowa.Rozwiązaniem może okazać się suplementacja enzymami trawiennymi. Jednym z suplemnentów polecanych jest Betaine HCL oraz pepsyna.

Należy jednak sprawdzić czy rzeczywiście mamy problem z kwasowością żołądka, gdyż nadmierne zakwaszenie może prowadzić nawet do wrzodów.

Możemy wykonać badanie, które zweryfikuje rzeczywistą kwasowość żołądka. Wiele osób po suplemantacji odczuwało ogromną poprawę, opublikowano również mnóstwo badań z których jasno wynika ,że niedobory kwasu solnego są epidemią.

Nie jest jednak pewnym ,że naukowcy stawiający na obniżenie stężenia kwasu solnego mają rację, natomiast niedobory aminokwasów są potwierdzone. Alternatywa to picie odzywek białkowych w tak dużych ilościach ,że przyswoimy potrzebną dawkę pomimo problemów trawiennych. Rozwiązanie to jest też idealne dla osób które posiadają sprawny układ trawienny, muszą jednak pamiętać o suplementowaniu cynku i witamin z grupy B, których to niedobory wiążą się zapadalnością na poważne schorzenia, w tym nawet raka . Problem z przyswajaniem białka może również wiązać się z częstymi infekcjami.

Od czego zacząć proces zakwaszania żołądka.?

Paradoksalnie od odpowiedniego nawodnienia organizmu, które rozrzedza soki żołądkowe jedynie wówczas gdy pijemy do posiłków. Zadaniem nawodnienia jest wytworzenie grubej śluzówki żołądka, która składa się z 98% z wody. W sytuacji odwodnienia, organizm zaczyna tak gospodarować zasobami wodnymi aby szkody nie zaznało 5 najważniejszych organów takich jak : mózg, serce, płuca, wątroba i nerki.

Następnie zaczynamy proces zakwaszania. Do tego potrzebne będą produkty gorzkie, kwaśne i słone.

Istnieje kilka sposobów:

  1. Stosowanie octu jabłkowego- najlepiej ekologicznego. Do 1/3 szklanki wody dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego. Pijemy 15 min przed posiłkiem.

  2. Betaina HCL- suplement diety, stosujemy w trakcie jedzenia.Betaina po rozpuszczeniu w żołądku produkuje kwas solny w ilości 1/4 masy zażytego preparatu. Efektem zbyt dużej dawki betainy jest ciepło w żołądku. Wówczas trzeba zmniejszyć dawkę, nie przekraczamy ilości 4-5 kapsułek.

  3. Przyprawy- przyprawy poprawiające pracę układu trawiennego oraz zwiększającymi wydzielanie soków żołądkowych są: kozieradka, anyż, bazylia, cząber, kminek, kolendra, czarnuszka. Poprawiają również przyswajalność witamin.

Zaczynamy zawsze od małych dawek.

Efekty wskazujące na pozytywne działanie kuracji to brak wzdęć, biegunek, depresji, refluksu, wymiotów czy problemów z paznokciami.

Domowy sposób na określenie pH żołądka :

Rano zanim zjemy śniadanie przygotowujemy miksturę ze 150 ml wody i 1 łyżeczki sody oczyszczonej. Mieszamy do rozpuszczenia i pijemy. Po wypiciu patrzymy na zegarek i liczymy po ilu sekundach nam się odbije:

  • już podczas picia wody z sodą: nadkwasota

  • do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)

  • 40 – 90 sek – dobre zakwaszenie

  • 90 – 180 sek – słabe (im bliżej 180 sek tym gorzej)

  • powyżej 180 sek lub w cale –nie jest dobrze!!!!!

Często stosując terapię zakwaszającą, mijają objawy anemii, łuszczycy, AZS czy Hashimoto. Odpowiednie pH w żołądku niszczy również bakterię, wirusy oraz jajeczka pasożytów.

Comments


Featured Posts
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
bottom of page