top of page

Blog

Cukier podstawy

  • Fitnesswera
  • 24 lip 2016
  • 3 minut(y) czytania

Cukier jest podstawowym składnikiem znajdującym się w niezdrowych pokarmach i napojach nadając im ten niepowtarzalny wspaniały smak, którego często wręcz nie możemy sobie odmówić, choć już z milion razy obiecywaliśmy sobie ,że to ostatni raz kiedy sięgamy po słodką przekąskę .

Dla każdego kto chce stracić na wadze, prowadzi zdrowy tryb życia i chce czuć się świetnie, cukier jest tym składnikiem, który nie powinien być konsumowany.

Czy rzeczywiście cukier jest zawsze tak zły dla Ciebie i twojego zdrowia?

Cóż, dowiedzmy się troszkę więcej na temat cukru, i sprawdźmy czy jest aż tak zły dla ludzi jak się to przyjęło.

Co to cukier?

Cukier jest węglowodanem dostępnym w wielu formach. Jeśli kończy się na “za” jak glukoza, fruktoza, dekstroza, to jest to cukier.

Cukier może zostać przetworzony do formy „zwyczajnego” kryształowego cukru, i w tym przypadku jest monosacharydą, lub przyjmować formę bardziej złożoną –disacharydy. Monosacharydy to glukoza, fruktoza, a disacharydy to z kolei laktoza i maltoza.

Naturalnie występujące cukry

Wiele ludzi sprzecza się, argumentując ,że istnieje wiele naturalnych form cukru w przyrodzie, więc nie ma mowy ,że może on być szkodliwy. Niestety nie jest tak do końca.

Naturalnie występujące cukry to:

Fruktoza:

Ta forma cukru znajduje się naturalnie w owocach, które posiadają bogactwo witamin. Zalecane jest ich rozsądne spożycie, właśnie w związku z zawartością, tak zgadliście –fruktozy. Przetworzona fruktoza jest bardzo słodka, naturalnie występuje również w trzcinie I w miodzie. [if !supportLineBreakNewLine] [endif]Glukoza:

Glukozę możemy znaleźć w owocach i roślinach, tworzy się jako rezultat procesu fotosyntezy. Co ważniejsze nasze ciało używa glukozy jako źródło energii, która przetwarzana jest w glikogen, który z kolei jest podstawowym źródłem energii dla mięśni. Kiedy zachodzi potrzeba ludzkie ciało jest w stanie syntetyzować glukozę. Glukoza w wysokich dawkach może być ekstremalnie szkodliwa.

Sacharoza

Sacharoza występuje w trzcinie cukrowej, jak i również w korzeniach buraków cukrowych, jak i również jest obecna w roślinach I owocach zawierających glukozę.

Laktoza

Laktoza jest cukrem występującym głównie w mleku.

Co się dzieje kiedy konsumujemy cukier?

Cukier może zostać zagospodarowany w jeden z dwóch sposobów:

  1. Pierwszy kiedy cukier jest użyty jako źródło energii, pozwala to poczuć Ci się świetnie- stajesz na jakiś czas pełny/a energii.

  2. Drugi, kiedy cukier jest przetworzony w tłuszcz, który z kolei jest magazynowany w komórkach, jako zasoby energii, do wykorzystania w przyszłości.

Jak nasze ciało absorbuje cukier

Kiedy ciało wykryje obecność cukru w krwiobiegu, trzustka zaczyna produkować hormon zwany insuliną, która jest zaprojektowana do radzenia sobie z tym cukrem w taki sposób aby ciało mogło użyć go jako źródła energii. Insulina kieruje cukier z naszego krwiobiegu do wnętrza komórki, gdzie ma zostać wykorzystana jako źródło energii.

Za dużo cukru?

Problem to za dużo cukru, z czym organizm może sobie przestać radzić, a ponad to magazynować cukier w formie tłuszczu. Z czasem może pojawić się problem z nadwrażliwością na insulinę, która potencjalnie prowadzi do cukrzycy. Trzustka przestaje produkować wystarczająco lub w ogóle insuliny żeby radzić sobie z cukrem w naszym krwiobiegu.

Podział cukrów:

Cukry złożone znajdujące się w węglowodanach złożonych takich jak : ryż, makaron pełnoziarnisty (durum- al dente), ziemniaki (gotowane lub na parze, bez dodatku tłuszczu).

Cukry proste, takie jak owoce, biały cukier, węglowodany proste (pieczywo, drożdżówki) powodują skoki poziomu insuliny.

Źródła węglowodanów złożonych:

Korzyści cukru dla atletów:

Sportowcy polecają zrezygnowanie z cukrów prostych na rzecz tych złożonych, takich które może odnaleźć w owsiance, ryży (brązowy jest najlepszy, ponieważ posiada więcej błonnik), makaron, ziemniaki itp.

Z perspektywy budowy tkanki mięśniowej, cukry proste też mogą okazać się pomocne, pod warunkiem jednak ,że konsumujemy odpowiednie rodzaje jak np. owoce i o odpowiedniej porze. Zaraz po treningu, twoje komórki potrzebują cukru, gdyż zużyły już zapasy glikogenu. Przez jakiś czas mają nawet możliwość absorpcji większej ilości substancji odżywczych niż zwykle. Trwa to jednak około godziny po ćwiczeniach, nazywane jest to „oknem anabolicznym”.

Aby wymusić większą absorpcje składników pokarmowych do komórek, wielu sportowców konsumuje proste węglowodany w postaci odżywki, w postaci shake-ów. Pozwala to szybko odnowić zapasy glikogenu, mięśnie rozpoczynają wówczas regeneracje i odbudowę.

„Anabolic Window” jest to tzw. okna możliwości pojawiające się tuż po wysiłku fizycznym, w którym to organizm jest bardziej podatny na substraty energetyczne, które chłonie niczym gąbka wodę.

Comments


Featured Posts
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
bottom of page